Screenworks 408, 22 Highbury Grove N5 2ER
+447912546674
0
Office 408, Screenworks, 23 Highbury Grove, N5 2ER, London
+44 7912 546674

Muhasebeciniz yerine siz mi çalışıyorsunuz?

Muhasebeciniz yerine siz mi çalışıyorsunuz?
Everything should be made as simple as possible, but not simpler.
Albert Einstein

İşinizi büyütmek için ayırmanız gereken zamanı muhasebecinizle görüşmek, günler öncesinden randevu almak ve vergi dönemi geldiğinde evraklarınızı ona fiziken götürmek için harcıyorsunuz? Herşeyin Zoom ve Microsoft Teams görüşmelerine dönüştüğü günümüzde bu çok da kabul gören bir durum değil. Manes&CO ile çalışan müşteriler, gider fişlerini Dext’e gönderiyor, faturalarını Xero’dan kesiyor, muhasebesi tutulması gereken tüm belgeleri ise Manes&CO ile takip ediyor. Mali yıl sonu geldiğinde, vergi hesaplamaları için evraklarını fiziki olarak taşımıyor, tüm bilgiler yıl içinde düzenli takip edildiği için beyannameler hızlı bir şekilde tamamlanıyor. Kısacası dijitalleşmenin tüm olanaklarından faydalanarak muhasebe işlemlerini hem uzaktan yürütüyor hem de hızlı iletişim kuruyor.

Kısacası, Manes&CO ile çalışmayı tercih edenler değerli zamanlarını evrak biriktirmeye ve taşıma, muhasebecilerini ziyaret etmeye harcamaz ve şirketlerinin muhasebesinin doğru şekilde tutulduğundan emin olurlar.

Muhasebecinize ne için ücret ödüyorsunuz?

Peki, her şeyi kendiniz takip ediyorsunuz ama muhasebecinizi yılda bir kez görmek için yüksek tutarlar mı ödüyorsunuz? Bizim tavsiyemiz, aylık ücret karşılığı farklı hizmet hizmet paketleri sunan şirketler ile çalışmanız olacaktır. Eğer size özel, ihtiyaçlarınıza özel bir hizmet almıyorsanız belki de hiç kullanmadığınız hizmetler için para ödemek durumunda kalıyorsunuzdur. Alternatifleri değerlendirirkenManes&CO’un teknolojiyi en iyi şekilde kullanan, müşterilerine ihtiyaç duydukları hizmetleri ihtiyaç duydukları zamanda ve miktarda sunan tecrübeli ekibiyle görüşmeyi ihmal etmeyin. 

Muhasebecinize her danıştığınızda ekstra ücret mi ödüyorsunuz?

Kendi işletmenizi yönetirken doğru miktarda vergi ödediğinizden, ihtiyaç duyduğunuzda “iş yönetimi” gibi konularda muhasebecinize danışabildiğinizden ve bunun karşılığı olarak her seferinde ilave ücret ödemek zorunda kalmadığınızdan emin olun. Her danıştığınızda ödeme yapmak zorunda kalıyorsanız, artık alternatif aramaya başlama zamanı gelmiş demektir.

Peki muhasebecinizi nasıl değiştirebilirsiniz?

Yukarıda değindiğimiz noktalar ışığında muhasebecinizi değiştirmeyi düşünmeye başladıysanız, bu geçiş sürecini nasıl gerçekleştireceğinizi öğrenmek için yazının devamını okumalısınız.

İlk yapmanız gereken, (eğer varsa) muhasebecinizle yapmış olduğunuz sözleşmenin koşullarını kontrol etmek olmalıdır. Genellikle, sözleşmeyi sonlandırabilmeniz için mutlaka bir ihbar süresi vardır ve bu süreye uygun şekilde hareket etmeniz beklenir. Yeni bir muhasebeci ile çalışacağınızı, mutlaka mevcut muhasebecinize zamanında bildirmelisiniz. Aksi takdirde, yeni muhasebeciniz, mevcut muhasebecinizden “Bilgi Talebi Mektubu” (Professional Clearance Letter) ile tüm muhasebe evraklarını ve bilgileri talep ettiğinde, eski muhasebeciniz bu talebi karşılamakta yavaş davranabilir. Elbette mevcut muhasebeciniz bu bilgileri vermekle yükümlü olacaktır.

İzin Mektubu (Professional Clearance Letter) nedir?

Yeni muhasebecinizin sizi müşteri olarak almak için “eski muhasebecinizden bilgileri istemek” amacıyla eski muhasebecinize göndereceği yazışmaya “Professional Clearance Letter” adı verilir. Bu vesileyle, eski muhasebeciniz size ait bilgi, kod ve numaraları yeni muhasebecinize iletir.

Yeni bir muhasebeciye geçerken eski muhasebecinizden alınması gereken bilgiler nelerdir?

Yeni bir muhasebeciyle çalışmaya başlamadan önce yeni muhasebecinizin eski muhasebecinizden aşağıdaki bilgileri temin etmesi gerekir:

  • Companies House Authentication Code, Company UTR, Personal UTR ve Employer PAYE Reference ve Office Number
  • Year-End olarak belirtilen Yıl kapanışını içeren Mali tablolar (Ayrıntılı Kâr-Zarar ve Bilanço)
  • Personal UTR ve son yapılmış Self-Assessment Detayları
  • Siz ve çalışanlarınızın bordroları
  • Kayıtlı iseniz VAT Numaranız ve VAT Return
  • Durumunuza göre bunlara ek olarak farklı belgeler de talep edilebilir.

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum is that it has a more-or-less normal distribution of letters, as opposed to using ‘Content here, content here’, making it look like readable English. Many desktop publishing packages and web page editors now use Lorem Ipsum as their default model text, and a search for ‘lorem ipsum’ will uncover many web sites still in their infancy. Various versions have evolved over the years, sometimes by accident, sometimes on purpose (injected humour and the like).

This is a simple text

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of “de Finibus Bonorum et Malorum” (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, “Lorem ipsum dolor sit amet..”, comes from a line in section 1.10.32.

Get the most advanced WordPress theme.

The wait is over. Design better and spend less time without restricting creative freedom. Combine seamlessly fitting layouts, customize everything.

The standard chunk of Lorem Ipsum used since the 1500s is reproduced below for those interested. Sections 1.10.32 and 1.10.33 from “de Finibus Bonorum et Malorum” by Cicero are also reproduced in their exact original form, accompanied by English versions from the 1914 translation by H. Rackham.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Bizi Arayın