Screenworks 408, 22 Highbury Grove N5 2ER
+447912546674
0
Office 408, Screenworks, 23 Highbury Grove, N5 2ER, London
+44 7912 546674

İngilterede Şirket Nasıl Kurabilirim?

İngiltere’de Şirket Kurmak ve İngiltere Vergi Oranları

Uluslararası ticaret merkezi olan İngiltere, birçok yabancı şirketin merkezinin bulunduğu Londra ile daima göz önünde bulunmaktadır. Birleşik Krallık’ın yabancı şirketler için bu kadar gözde olması birçok sebebe dayanmaktadır. Bu sebeplerden en önemlisi İngiltere’de şirket kurmak konusunda bireylere sağlanan kolaylıklardır.

Dünya Bankası verilerine göre Avrupa’da en az 32 günlük bir süre gerektiren iş kurma girişimleri İngiltere’de 13 günde tamamlanmaktadır. Dünya Bankası’nın 2019 yılındaki değerlendirmelerine göre İngiltere, iş yapma kolaylığı açısından 190 ülke arasında 8. sırada yer almaktadır.

ngiltere’de Şirket Açmak için Gerekli Şartlar

İngiltere şirket kurmak için tercih edilen bir Dünya ticaret merkezi haline gelmiş bulunmaktadır. Türk vatandaşlarının da İngiltere’de bir şirket açmaları mümkündür. Ancak bunun için 18 yaşını doldurmuş İngiltere yatırımcı vizesine başvurulması gerekmektedir.

İngiltere’de geçerli başka bir vize türü ile ülkede ikamet eden Türk vatandaşlarının ise yine Home Office bürolarına başvurarak vize değişikliği yapmaları gerekmektedir. İngiltere’de şirket açmak için öncelikle hangi tür şirketin kurulacağına karar verilmesi gerekmektedir.

İngiltere Şirket Türleri

İngiltere’de şirket kurmak için birkaç farklı yol bulunmaktadır. İngiltere şirket türleri genel olarak üçe ayrılmaktadır:

 1. Şahıs firması (sole trader),
 2. Limited şirket (limited company)
 3. Ortaklık (partnerships).

Bu şirket kategoriler de kendi içlerinde iş modeli ve şirket yapısı bakımından farklı kategorilere ayrılır. İngiltere’de bir şirket kurmayı hedefleyen T.C vatandaşları yatırım miktarı, şirket ortaklık yapısı ve şirketin iş planına göre şirket türünü belirlemelidir. Manes Co İngiltere’de şirket kuruluşları için danışmanlık veren ve vize işlemlerinden banka hesap açılışına kadar tüm süreci takip eden Türkiye’deki tek kurumsal acentedir.

İngiltere’de bir şirket kurmak ve İngiltere’de şirkete ortak olmak için bazı gereksinimler bulunmaktadır.

İngiltere’de Bir Şahıs Şirketi Kurmak (Sole Trader)

İngiltere’de şahıs şirketi kuran bir birey firmasında işini bizzat kendisi yöneterek serbest meslek sahibi sayılmaktadır. Şahıs firması kuracak bireyler firma isminde Ltd (limited), Llp (limited ortaklık) ve Plc (kamu limited şirketi) ibarelerini bulunduramamaktadır.

Şahıs şirketi kapsamında bireyler devlete vergilerini ödedikten sonra kalan tüm karı istedikleri şekilde harcama özgürlüğüne sahiptirler. Ek herhangi bir vergilendirme bulunmamaktadır. Ancak yıl sonunda elde edilen kar vergi muafiyetinin üzerindeyse vergi verme durumu bulunmaktadır. 2019 yılına ait gelir vergisi muafiyeti 12.500£ olarak belirlenmiştir.

Ayrıca şahıs şirketi sahipleri işleri ile ilgili her türlü zarardan şahsen sorumlu olmaktadır. İngiltere’de kurulan şahıs şirketi sahipleri genelde İngiltere’de çeşitli alanlarda dükkan açmak (berber, market) amacıyla burada bulunan kişiler için uygundur.

İngiltere’de Limited Şirket Kurmak (Limited Company)

Limited şirketler en çok tercih edilen şirket türleridir. Limited şirket kuracak bireylerin iki seçenek hakkı bulunmaktadır: Özel Limited Şirketler (LTD) ve Kamu Limited Şirketleri (PLC). Birçok serbest çalışan, müteahhit, küçük işletme sahibi özel limited şirket kuruluşunu tercih etmektedir. Çünkü kamu limited şirketleri için en az 50.000 £ sermayeye, iki adet ortağa, en az iki hissedara, iki yöneticiye ve nitelikli bir şirket sekreteri bulundurmaya ihtiyaç duyulmaktadır. PLC şirket ortağı ya da sahip olacak kişi için hisse oranı ile sınırlı sorumluluk ilkesi geçerlidir.

Özel limited şirket kurmak için ise herhangi bir sermaye şartı bulunmamaktadır. Bireyler 1£ hisse ile de özel bir limited şirket kurabilmektedir. Ancak limited şirketlerde ortakların ortaya koydukları hisseleri kadar sorumlulukları bulunmaktadır. Aşağıda İngiltere’de Limited Şirket kurmak için gerekli adımlar sıralanmıştır:

 1. Şirket İsmi Belirlemek: Bir Limited şirket kurmanın ilk adımı uygun bir şirket ismi belirlemektir. Şirket isminin herhangi başka bir şirket tarafından kullanılıyor olmaması gerekmektedir. Ayrıca şirket isimleri herhangi bir yasaklı kelime içermemelidir.
 2. Şirket Adresi Belirlemek: Limited şirket kurmak isteyen bireyler, İngiltere’de bir şirket adresi belirlemek zorundadır. Bu adres kamu sicilinde görünecek adres olup Companies House tarafından tescillenmelidir. Companies House, İngiltere’de şirket kurmak için başvurulması gereken kurumdur.
 3. Yönetici Belirlemek: Özel limited şirketler için yalnızca bir yönetici bulunması yeterlidir. Yönetici sayısı için herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. 16 yaşını dolduran bireyler limited şirketlerde yöneticilik yapma hakkına sahiptir. Şirket yöneticisinin daha önce herhangi bir şirketten men edilmemiş veya iflas etmemiş olması gerekmektedir.
 4. Hissedar: Bir limited şirket kurmak için en az 1 adet hissedar gereklidir. Hissedar sayısı daha fazla olabilmektedir. Hissedarlık, işletmenin ortaklık yapısını resmileştirmektedir. Bir şirkette en az 0,01£ hissesi bulunan her birey hissedar sayılabilmektedir.

Yukarıdaki genel şirket bilgileri belirlendikten sonra şirket kurmak için Companies House’a başvuru yapılmalıdır. Companies House’un bireyleri bir şirket yöneticisi olarak tanımlaması için bazı bilgilerin ve belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir. Bireylerin öncelikle kuracakları işletme için bir SIC (Standart Endüstriyel Sınıflandırma Kodu) belirleyerek Companies House’a işletmenin hangi alanda olacağını bildirmeleri gerekmektedir. Companies house adresinden belirlenen SIC kodları arasından kuruluşa en uygun olan seçilmelidir.

Yöneticilerin, adresin ve hissedarların istenen belgelerle Companies House’a bildirilmesinin ardından, uygun koşulları sağlayan bireyler için genellikle 24 saat içerisinde bir limited şirket oluşturulmaktadır.

Şirket kuruluşunun tamamlanması için aşağıdaki belgelerin Companies House’a teslim edilmesi gerekmektedir:

 • Limited şirket adı, yeri ve türü
 • Form 10 ( yöneticilerin isimleri, adresleri ve kayıtlı limited şirket adresi bilgilerini içeren bir form)
 • Form 12 (limited şirketin Şirketler Yasası hüküm ve koşullarına uygunluğunu gösteren bir belge)
 • Genel sözleşme ( yöneticilerin yetkilerini, aynı zamanda hissedar haklarını vb durumları ana hatlarıyla belirten bir şirket sözleşmesi) Yukarıdaki belgelerin eksiksiz ve istenen bir şekilde Companies House’a teslim edilmesiyle şirketin kurulum süreci işlemleri tamamlanmış olacaktır.

Companies House hakkında detaylı bilgi almak ve Limited şirket kurululu başvurusunda bulunmak için bize ulaşabilirsiniz

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Bizi Arayın