Screenworks 408, 22 Highbury Grove N5 2ER
+447912546674
0
Office 408, Screenworks, 23 Highbury Grove, N5 2ER, London
+44 7912 546674

Manchester Muhasebe Hizmeti

Manchester Muhasebe Hizmeti

Yeni resmi tatiller için personele ödeme yapmam gerekiyor mu?

2022’de takvime yeni bir resmi tatil eklenecek. Kraliçe’nin Platin Jübilesi, (bazıları!) işçilere başka bir banka tatili vererek Haziran ayında gerçekleşecek.

Ancak hepimiz buna sevinmeden önce, şirket sahiplerinin yeni resmi tatiller ve çalışanları hakkında bazı soruları olabilir. İş için açık kalabilir misiniz? İşletmelerin yeni resmi tatillerde personel için ödeme yapması gerekiyor mu? Yasal ödeneğin bir parçası mı, yoksa ücretsiz izin olarak mı sınıflandırılıyor?

Halihazırda sorulan birçok soru var ve tam burada net cevaplar alacaksınız.

Şirketler ekstra banka tatilleri için ödeme yapmak zorunda mı?
Ekstra resmi tatiller için personele ödeme yapmanız gerekebilir veya olmayabilirsiniz. Cevap, iş sözleşmelerinde ve daha spesifik olarak, yasal tatil ödeneği haklarının tartışıldığı bölümde ne yazdığına bağlıdır. Çalışanın 20 gün ücretli izin ve resmi tatil günleri olabileceğini basitçe belirttiyseniz, ödeme yapmak zorunda kalacaksınız.

Aşağıda daha fazlasını öğrenin.

Resmi tatil parası nedir?
Birleşik Krallık’ın yasal tatil izni, her yıl en az 5,6 haftalık ücretli tatil iznidir. İşçi tam zamanlı personel değilse, bu miktar çalışılan saat sayısı ile orantılı yapılır. Çoğu işveren, her yıl 20 gün tatil ve genellikle resmi tatiller olarak belirlenen ek sekiz gün sağlayacaktır.

Ancak, resmi tatillerde ücretli izin için otomatik bir yasal hak olmadığını unutmayın. Şirketler isterlerse farklı bir sekiz gün tatil sunabilirler, ancak çoğu insan, arkadaşlarının ve ailesinin tatil olduğu resmi tatillerde tatil yapmayı tercih ettiği için bu oldukça nadirdir.

Sözleşme metni anahtardır
İş sözleşmesinin nasıl yazılacağı, personelinize ekstra tatil için ödeme yapmanız gerekip gerekmediğine karar verecektir. Sözleşmede işçinin resmi tatil günlerinde 20 gün ücretli izin ve ek sekiz gün ücretli izin hakkı olduğu belirtiliyorsa, işveren ek tatil için personele ücret ödemek zorunda değildir. Personeliniz ekstra resmi tatilde ücretli izin almak isterse, bunun yerine kendilerine ayrılan 20 tatil gününden izin isteyebilirler.

Ancak sözleşmede işverenin kaç resmi tatil günü olduğunu belirtmeden 20 gün ücretli izin ve resmi tatil hakkı olduğu belirtilirse, şirket yeni resmi tatil için de personele ödeme yapmak zorunda kalacaktır. Spesifikliğin olmaması, işverenin tüm resmi tatil günleri için ödeme yapmayı kabul ettiği anlamına gelir.

Bunu zamanında okuyorsanız, yeni sözleşmeleri yeniden müzakere etmeyi ve yeniden düzenlemeyi denemek isteyebilirsiniz, böylece ek resmi tatiller için ödeme yapmak zorunda kalmazsınız. Ancak, ekstra banka tatili için personele ödeme yapmayı tercih ettiğiniz zamanlar olabilir.

Neden ödemek isteyebilirsiniz?
Bir şirketi yönetmek, yalnızca etkileyici kârlar elde etmekle ilgili değildir. Personel morali yüksek, uyumlu bir çalışma ortamı yaratmak esastır. Hatta üretkenliğin artmasına ve personel devrinin azalmasına (ki bu pahalı olabilir!) katkıda bulunabilir.

Bazı patronlar, sözleşmeye bağlı olarak yükümlü olmadıkları ek resmi tatillerde çalışanlara ücretli izin vererek sıkı çalışmaları için ödüllendirmeyi tercih edebilir. Bu, şirketin kârlılığı ve personel tutma oranlarına fayda sağlayabilir.

Ek tatil için ödeme yapmama nedenleri
Mecbur kalmadığınız halde ek bir banka tatili için ödeme yapmak istememenizin birçok nedeni vardır. Bunlardan biri, popüler bir turistik bölgedeki bir restoran gibi bir banka tatilinde başarılı olabilecek bir işletme olmanız olabilir.

Artan talebi karşılamak için o gün çalışan çok sayıda personele sahip olmak isteyebilirsiniz. Bu gün işiniz daha karlı olacaksa, çalışanları çalışmaları için başka şekillerde ödüllendirebilirsiniz.

Alternatif olarak, işiniz son zamanlardaki olaylar, özellikle de Brexit ve koronavirüs pandemisi nedeniyle zorlanabilirdi. İşiniz geç kalmakta zorlandıysa, muhtemelen harcamaları gereksiz yere artırmak istemezsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Bizi Arayın