Screenworks 408, 22 Highbury Grove N5 2ER
+447912546674
0
Office 408, Screenworks, 23 Highbury Grove, N5 2ER, London
+44 7912 546674

Ankara Anlasmalılar

ANKARA ANLAŞMASI REHBERİ
Bu rehberi okuyarak Birleşik Krallık’a ilk geldiğinizde yapmanız gerekenler ve Ankara Anlaşması’nın şartlarını muhasebe yönünden nasıl karşılayacağınıza ilişki detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sizin için başlıklar halinde detaylı açıklamalar hazırladık, ancak yine de sorunuz olursa bize her zaman ulaşabilirsiniz.
A) BİRLEŞİK KRALLIK’A İLK GELDİĞİNİZDE YAPMANIZ GEREKENLER
1. Police Registration (Polis Kaydı)
Türkiye’deki ikametgâh kaydına benzer olarak Birleşik Krallık’da polis kaydı sistemi bulunmaktadır.
Birleşik Krallık’a giriş tarihinizden itibaren 7 iş günü içerisinde polis kaydınızı yapmak için başvurmanız gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki linkten bir üyelik alıp çıkan formları doldurmanız ve randevu almanız gerekiyor. Randevular yoğunluk sebebiyle ancak çok ileri tarihlerde verilebiliyor. Eğer vize yenilemenizde henüz polis kaydınızı tamamlayamadıysanız, randevu için size gönderilen e-mail’in çıktısını vize yenilemesi evrakları arasında göstermeniz uygun olacaktır.
Linke tıklamadan önce formu doldurmak için aşağıdaki belgeleri yanınızda bulundurun. Bu belgeler üzerindeki bazı bilgiler size sorulacaktır.

• BRP Card (Oturum Kartı)
• Pasaportunuz ve pasaportunuzdaki Ankara Anlaşması vizenizin onaylanmasından sonra içinde bulunan Entry Clearance vizesi sayfası
• Pasaport formatında çekilmiş vesikalık fotoğrafınızı dijital olarak yüklemeniz istenecektir.

https://met.overseasregistrations.uk/Login?ReturnUrl=%2F

(Sayfaya girdikten sonra yukarıdaki Accept Cookies’i tıklamanız gerekiyor. Bunu yapmazsanız sayfa boş görünecektir.)

Sistemde randevunuzu oluşturduktan sonra randevunuza gitmeden önce aşağıdaki belgeleri mutlaka hazırlayın ve randevunuza götürmeyi unutmayın.

• BRP Card (Oturum Kartı)
• Pasaport
• Adres teyit belgesi, bu belge kira sözleşmesi, adresinize sizin adınıza gelen bir banka ekstresi veya elektrik, ısınma vb. fatura olabilir.
• Kredi kartı (34 GBP ücret çekilecektir, nakit ödeme kabul edilmemektedir)
• Vizeniz kabul edildiğinde size verilen vize kabul dokümanı veya mailinize gelen vize kabul mailinin çıktısı.

Polis kaydı süreci Nisan 2021’de yenilendiği için bu belge talepleri sıklıkla değişebiliyor. Bu yüzden bu rehberden bağımsız olarak size verdiğimiz bağlantıdaki bilgileri detaylı bir şekilde okumanız ve evraklarınızı ona göre hazırlamanızı öneririz.
2. National Insurance Number (NINO) başvurusu nereden ve nasıl yapılır?
NINO (Sosyal sigorta numarası) başvurusunu süreci 2021 yılında değişti ve pandemi önlemlerine göre sıklıkla değişmeye devam ediyor. Bu rehberden ziyade aşağıdaki sayfayı takip ederek son durumu oradan öğrenmeniz ve oradaki taleplere göre planlama yapmanızı tavsiye ediyoruz.
https://www.gov.uk/apply-national-insurance-number
Öncelikle Job Center’dan randevu almanız gerekiyor. Bu numarayı arayarak randevunuzu alabilirsiniz: 0800 141 2075
Telefonu aramadan önce BRP’nizi yanınızda bulundurmayı unutmayın. Telefondaki yetkili size adres vb. çeşitli bilgiler soracaktır. NINO başvurunuzu telefonla yaptıktan sonra size 2 hafta içerisinde posta ile bir form ulaşacaktır. Formu doldurup gönderdikten sonra işleminiz 18 hafta içinde sonuçlanacaktır.
Ankara Anlaşması vize yenilemenizde NINO önemli bir husustur ve şahsi vergi bildirimizde de bu numarayı kullanarak alacağınız UTR numarası gerekli olacaktır. 

18-20 hafta sürebildiğinden planlamanızı buna göre yapmanızı öneriyoruz. Eğer vize yenileme tarihinize kadar NINO alamazsanız pandemi döneminde başvuru sürecindeki aksaklıklardan dolayı bu çok önemsenmeyebilir, ancak başvuru sistemi Nisan 2021 itibariyle açıldığı için artık en azından başvuruların yapılması önemli hale geldi.
3. Unique Tax Reference (UTR) nedir ve nasıl alınır?
UTR vergi numarası anlamına gelir. Gerçek veya tüzel herkesin bir vergi numarası vardır.
Eğer Limited şirket kurduysanız şirketinize bir UTR numarası atanacaktır ve şirketi kurarken verdiğiniz Registered Office adresine bu numarayı gösteren bir belge gelecektir. Eğer şirketinizi biz kurduysak bu mektup bize gelecek ve biz numarayı gerekli yerlerde kullanacağız. Ancak eğer şirketinizi siz kurduysanız bu numarayı bize iletmeniz gerekiyor. Bu numara kullanılarak şirketinizin yıl sonu vergi beyanı yapılacaktır.
Limited şirket veya sole trader olmanız fark etmeksizin, şahsi bir UTR numaranız da olacaktır. Sole trader’sanız tüm ticari faaliyetinizin vergi beyanını bu numara üzerinden yapacağız. Limited şirket olarak faaliyet gösteriyorsanız da şirketinizden maaşınıza ek olarak çektiğiniz paraların vergisinin bildirilmesi için bu numarayı kullanacağız.
Şahsen UTR numarası almanız için öncelikle NINO’ya ihtiyacınız bulunuyor. NINO’nuzu aldıysanız bize iletin, sizin için şahsi UTR başvurunuzu yapacağız.
Eğer NINO’nuz yoksa, yine de UTR almanız mümkün, ancak çok uzun süren bir başvuru süreci mevcut. Aşağıdaki bağlantıdaki formu doldurarak başvuru yapabilirsiniz.
https://www.tax.service.gov.uk/shortforms/form/SA1
4. Registered Business Address, Trading Address ve Home Address nedir?
Registered office address (kayıtlı ofis adresi): Şirketinizin yasal olarak kayıtlı olduğu ve HMRC, Companies House gibi devlet kurumları ile yazışmaların yapıldığı adrestir.
Bu adresi, eğer şirket kurulumunuzu Manes & Co ile yaptıysanız biz size sağlıyoruz. Ancak eğer şirket kurulumunu kendiniz yaptıysanız şirketinizin Trading Adress’i ile aynı göstermeniz uygun olacaktır. Böyle bir durumda Registered Office adresinize gelen resmi mektuplarınızı bize yönlendirmeniz gerekecektir.

Eğer işinizi evinizde yapıyorsanız ve ayrı bir iş yeriniz yoksa kira sözleşmenizde veya ikamet ettiğiniz ev sahibinden almış olduğunuz mektupta bu adresin registered office address olarak kullanılabileceğini ifade eden cümle olmalı. Aksi taktirde ev adresinizi registered address olarak kullanmanız doğru değildir.
Eğer ev adresinizi kullanamıyorsanız yıllık £50’dan başlayan fiyatlarla internetten şirketinize adres satın alarak resmi dairelerden gelecek mektupların o adresinize gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu mektuplar daha sonra sizin ev adresinize hizmet satın aldığınız firma tarafından gönderilecektir. Aşağıdaki bağlantıdan bu hizmeti sağlayan örnek bir internet sitesine ulaşabilirsiniz.
https://www.registeredaddress.co.uk/registrationoptions
Trading address: Aynı zamanda “Place of Business” olarak da geçen, işinizi fiilen nerede yaptığınız ifade eden adrestir. Bu adres eğer işinizi evinizde yapıyorsanız ev adresiniz olacaktır. Eğer ayrı bir iş yeriniz varsa trading adress olarak iş yerinizin adresini kullanmalısınız.
Home address (ev adresi): İkamet ettiğiniz ev adresidir. Eğer geçici bir adreste kalıyorsanız Home Address olarak geçici adresinizi kullanabilirsiniz.
Police Registration’da bu adresi kullanmanız gerekmektedir. Ancak Police Registration’a gitmeden önce kira sözleşmenizi veya bu adrese kaydetmiş olduğunuz elektrik, su vb. bir faturayı götürmeniz gerekecektir. Dolayısıyla geçici bir adres kullanıyorsanız Police Registration’da problem yaşamanız olasıdır.
5. Personal Bank Account / Business Bank Account Nedir?
Kişisel banka hesabı (personel bank account) açtırmak ilk yapmanız gereken işlerden birisidir.
Kişisel banka hesabını en kolay açabileceğiz banka Monzo isimli dijital banka. Monzo uygulamasını telefonunuza indirerek gerekli adımları kolayca geçip başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru esnasında belirttiğininiz adresinize gelen banka kartı ile hesabınızı aktifleştirebilirsiniz.

Monzo dışında genellikle Barclays, Natwest ve Lloyds en çok kullanılan bankalardır. Ancak bu bankalar sizden adres teyit belgesi ve birçok bilgi talep edecektir. Bankaların hesap açma kriterleri sıklıkla değiştiği için bu rehberde hangi bankanın hangi belgeleri talep ettiğini listeleyemiyoruz, ancak adres teyit belgesi kesin olarak istenecektir.
Bankalar, adres teyit belgesi olarak, adınıza posta ile gelen faturaları veya polis kaydınızı dikkate almaktadır.
Bunun dışında dilerseniz geçici ehliyet belgesi ile de adres kanıtı sunabilirsiniz. Geçici ehliyet üzerinde ikamet ettiğiniz adres yazacağından dolayı ilk etapta süreç için yeterli olabilmektedir. Geçici ehliyet başvurusunu online ya da Post Office’lerden alacağınız formu doldurup gönderimini sağlayarak 3 hafta içerisinde temin edebilirsiniz. Zarfın içerisine oturum kartı ve ilgili formu koyup göndermeniz gerekmektedir.
İş hesabını (business bank account) ise kişisel banka hesabınızı açtırdıktan sonra açtırabilirsiniz. İş hesabı açtırırken eğer Limited şirket iseniz Company Certificate (Şirket Sertifikası) istenmektedir. Sole trader (Self-Employed) iseniz company certificate olmayacağından dolayı kişisel hesap açtırdığınızda aynı bankadan iş hesabı açtırmak istediğinizi belirterek ilgili bankaya başvurabilirsiniz.

6. GP KAYDI 

İkamet adresinize en yakın sağlık kurumuna giderek form doldurarak adınıza kayıt yaptırıp. / Kimi yerlerde online olarak gp kaydı’da yapılmaktadır. Gitmeden önce mutlaka google’dan near gp registration olarak en yakın sağlık kurumuna kayıt yaptırmayı online olarak denemenizi tavsiye ederiz. Gp’den ikamet adresinize gelecek mektubu, Kimi kurumlarda proof of address olarak da kullanabilirsiniz.

B) ANKARA ANLAŞMASINA UYGUN BİR ŞEKİLDE İŞLETME KURMAK & YÜRÜTMEK

1. İşiniz ile alakalı giderler nelerdir (Business Expenses)

İşiniz ile ilgili giderler yıl sonunda ödeyeceğiniz verginizi düşürecektir. Ancak bu giderlerin faturalandırılmış olması ve aşağıdaki genel kategorilere uygun olması gerekmektedir.

• Seyahat giderleri (Oyster, train, taxi, uber)
• Petrol fisleri
• Telefon faturaları
• Ekipman
• Reklam (Olay gazetesi, facebook vs)
• İş sigortası (Public Liability Insurance/employer liability)
• Alış faturaları
• Posta, kargo ve kırtasiye giderleri
• Muhasebeci giderleri

• Internet (Domain, hosting, security)
• İş için evi kullanma (eğer ev sahibinizden home office olarak kullanabilmek için izin yazısı alırsanız)

Bu kategorilere girmeyen, sizin işinize özel giderler olabilir. Bu tip giderleri yıl sonunda muhasebe hesaplarınız yapılırken sizinle görüşeceğiz.
İşinizle alakalı giderlerin tamamını iş banka hesabınızdan, şahsi harcamalarınızı da kişisel banka hesabından yapmaya çalışın.
2.Business Insurance Nedir?
İşinizi yaparken müşterinize ve devlete ait varlıklara vereceğiniz zararı tazmin etmek için yaptırmanız gereken sigortalar bulunuyor. Ankara Anlaşması vize yenilemelerinde gerçekten bir iş kurduğunuzu görmek için sigorta yaptırıp yaptırmadığınız genelde kontrol edilmektedir. Genel geçerli iki tip sigorta bulunmaktadır.
Public Liability Insurance: Kamu malına vereceğiniz zararları kapsayan sigorta türüdür. Bir tesisatçının bina tesisatını tamir ederken belediyeye ait bir boruya zarar vermesi bu sigorta kapsamına örnek gösterilebilir.
Professional Indemnity Insurance: Profesyonel olarak işinizi icra ederken, işinizden ötürü 3. Taraflara verilebilecek zararları tazmin eden sigorta türüdür. Danışmalık hizmeti sağlarken müşterinizin sizin yönlendirmeniz sonucu açıkça bir zarara uğraması sonucu ortaya çıkabilecek maddi kayıp bu sigorta kapsamına bir örnek olarak gösterilebilir.
Bu sigortaları internette kolayca bulabilirsiniz. Örnek bir sigorta şirketini aşağıdaki bağlantıdan görebilirsiniz.
http://www.simplybusiness.co.uk
3. Advertisement (Reklam)
Yıl içinde reklam vermeniz vize yenileme başvurunuzu olumlu sonuçlanması için gereklidir. Bu giderlerinizin faturalarını ve kanıtlarını saklamayı unutmayın.

Gazete reklamı: belli aralıklarla reklam vermelisiniz. Olay gazetesi olabilir ve bu gazetenin sayfasını vize başvurusu için saklayın.

• Kartvizit
• Web sitesi
• Broşür
• Fatura kitabı (invoice book)
• Google Ads veya diğer online reklam platformlarını kullanmalısınız.

• Yukarıda belirtildiği gibi, tercihiniz fatura kitabı kullanmak ise matbaalardan temin edebilirsiniz.
• Tercihiniz dijital satış faturası kullanmak ise, örneği e-mail adresinize gönderilecektir.
• Aylık kesmiş olduğunuz satış faturalarının %50-70 yakın kısmını müşterinizin banka hesaplarından iş hesabınıza transfer ettirmelerini sağlayın. Kesmiş olduğunuz satış faturalarından kalan kısmını ise elden bankaya müşteri ismini belirterek yatırabilirsiniz.

Tüm yıl içinde en az 5-8 adet farklı müşteri bulmaya özen gösterin. Bu rakam işinizin türüne göre değişebilir ancak çoğu iş türü için müşteri çeşitliliği önemli bir unsur.
5. Salary & Dividend (Maaş ve Kâr payı)
Director Salary (Direktör Maaşı): aylık an az £800 (bu tutar kişinin durumuna göre değişebilir) net maaş, iş hesabınızdan kişisel hesabınıza ”Director salary” başlığı ile transfer edilmelidir. Bunun için online bankacılık sisteminden aylık otomatik ödeme talimatı (standing order) verebilirsiniz.
Dividend (kâr payı): Maaşınızın haricinde şirketten çektiğiniz paralar dividend olarak değerlendirilir. Bunları vergilendirmesi ayrıdır ve banka hesabınızda “Dividend” açıklaması ile gönderilmesi gerekir.
Vize yenilemenizde şirketinizden çektiğiniz maaş ve kâr payı toplamınızın, kira gideriniz ve yaşam masraflarınızı karşılaması ve geçmesi beklenmektedir. Buna göre planlama yapmanızı öneriyoruz.

Bizi Arayın