Screenworks 408, 22 Highbury Grove N5 2ER
+447912546674
0
Office 408, Screenworks, 23 Highbury Grove, N5 2ER, London
+44 7912 546674

Otomatik Kayıt

Emeklilik Otomatik Kayıt hakkında bilmeniz gereken Temel Bilgiler. işyeri emekli maaşı
1 Ekim 2017’den bu yana ilk kez işçi çalıştıran bir işletme sahibiyseniz. Emekli maaşı otomatik katılım planı, özellikle dikkat etmeniz gereken bir şeydir.

2012’de başlayan bir süreçte işyeri emekli maaşları için otomatik katılım (AE). Bu, 1 Ekim 2017’den önce maaş bordrosunda işçisi olan hemen hemen her işveren için geçerlidir.

Yeni Koşullar İşyeri Emekli Maaşı
Şimdi, 1 Ekim 2017’den beri, bir işçiyi işe aldığınızda, otomatik olarak AE görevlerini üstlenirsiniz. Çalışanlarınızın aşağıdaki şartları taşımaları halinde otomatik olarak işyeri emekliliğine bağlanması gerekmektedir.

22 ile devlet emeklilik yaşı arasında iseler ve
Yılda 10.000 £ ‘dan fazla kazanıyorlarsa; Aylık 833 £; veya haftada £192. İşyeri emekli maaşından muaf tutulmanın tek nedeni, çalışanın size ayrılmak istediğini söylemesidir. Peki tüm çalışanlarınız bu kriterleri karşılamıyorsa güvendesiniz değil mi? Yanlış. Çünkü emeklilik yönetmeliğine göre tüm çalışanlarınız bu kriterlere uymasa bile Otomatik Katılım sorumluluklarınız olabilir. Dikkat etmeniz gereken nokta şudur: Otomatik katılım için uygun olmayan ancak işyeri emekliliğine katılma veya bunu seçme hakkına sahip olan ve bunu yapmak isteyen işçiler için işyeri emekli maaşı ayarlamanız istenecektir. Peki, yeni bir işveren olarak bu konuda nasıl bir yol izlemelisiniz?
Sadece yönetici olan şirketler
Aşağıdakiler, sizi otomatik kayıttan hariç tutan diğer koşullardır.

Şirketinizde işçisi olmayan tek yönetici iseniz.
Şirketinizde birden fazla yönetici varsa, ancak her birinin iş sözleşmesi yoksa (biri hariç). Otomatik kayıt sorumlulukları hakkında TPR sizinle iletişime geçerse, şirketinizde otomatik kayıt için uygun çalışan bulunmadığını TPR’ye bildirmeniz gerekir.
Ama bir yakalama var. Şu anda yalnızca direktörlere özel bu maddeyle otomatik kayıttan muafsanız ancak 1 Ekim 2017’de veya sonrasında bir işçi çalıştırıyorsanız, şirketiniz ‘yeni işveren’ olarak görülecek ve bu nedenle yeni otomatik kayıt görevleri olacaktır.

Çalışanlarınızı inceleyin ve işyeri emekliliğine otomatik katılım için uygun olup olmadıklarını öğrenin.
Değillerse, işyeri emekliliğine katılma veya katılma hakkının olup olmadığını kontrol edin ve ardından
Çalışanlarınıza otomatik kayıt haklarını ayrıntılandıran mektuplar gönderin. Emeklilik Düzenleyicisi (TPR), standart mektupların yanı sıra bu mektupların nasıl kullanılacağına ilişkin rehberlik sağlar.
Son Teslim Tarihleriniz İşyeri Emeklilik
Çalışanlarınıza mektupları düzeltmek ve onlar için işyeri emekliliği ayarlamak için son tarih. Gerekirse, otomatik kayıt görevlerinin başladığı tarihten (aşama tarihi) başlayarak beş aydır.

Genellikle bir miktar hoşgörü olsa da, eksik son teslim tarihleri ​​için Emeklilik Düzenleyicisi tarafından para cezasına çarptırılabilirsin. Bu kurallar daha sıkı bir şekilde izlenmektedir.

İşyeri emekli maaşlarına otomatik katılım hakkında herhangi bir profesyonel rehberliğe veya daha fazla açıklamaya ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçin.

Bizi Arayın